HaberlerİranOrtadoğu

Nükleer yakıt takası yapılırsa Türkiye’de yapılacak

İran İslam Cumhuriyeti’nin uranyum takasına ilişkin ortak formülle ilgili anlaşma, Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanları tarafından imzalandı. Uranyum takasının Türkiye’de yapılacağı da bu imza ile resmileşmiş oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören ve üzerinde mutabakat sağlanan ortak formülü ele almak üzere bir araya geldi.

Lula da Silva, Erdoğan ve Ahmedinejad toplantının ardından tarihi anlaşmayı imzaladı.

İran’ın uranyum takasına ilişkin ortak formülle ilgili anlaşma, Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanları tarafından imzalandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, uranyum takası konusunda üzerinde uzlaşılan mutabakat metnini imzaladı. İmza töreni, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda yapıldı.

Uranyum takasının (eğer yapılırsa)Türkiye’de yapılacağı da bu imza ile resmileşmiş oldu.

Uranyum takası konusunda henüz anlaşma sağlanmış değil, bu anlaşma takas yapılmaya karar verildiği zaman yerini belirlemek için yapılmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.