İran

“Nur” uydusu başarı ile faaliyetlerini sürdürüyor

İslam inkılabı muhafızlar ordusu uzay komutanlığı, “Nur” uydusunun başarı ile çalışmalarını uzayda sürdürdüğünü duyurdu.

IRNA’nın bildirdiğine göre “Nur uydusunun” uzaya fırlatılmasının birinci yıl dönümünde devrim muhafızları uzay komutanlığı, uydunun bir yılın ardından çalışmalarını başarı ile sürdürdüğünü belirtti.
İran İslam cumhuriyetinin çok amaçlı ilk uzay uydusu “Nur” hş 3 Ordibeheşt (miladi 23 misan) günü İran’ın Merkezi Çölünden fırlatılarak 425 km yörüngesine yerleştirildi.
Bu önemli olay, İran’ın düşmanların zalimane ve ağır yaptırımları altında bulunduğu dönemde yerli bilim ve iç kapasiteye dayanarak gerçekleşen ve dünyanın en üstün teknolojileri arasında yer alan bu önemli olay, bizzat İslami İran’ın uzay alanında yeni bir gelişme ve büyük bir başarıya atılan imzadır.
Devrim muhafızları uzay komutanlığı Nur uydusunun fırlatılmasından bir yıl geçerken başarı ile çalışmalarına devam ettiğine işaretle, “çok yönlü bu uydudan toplanan bilgilerin günlük olarak yerdeki istasyonlara iletildiğini” belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.