HaberlerIrakİranOrtadoğu

Nuri El Maliki: Irak İran’ın işbirliğini sıcak karşılıyor

Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Nuri el’Maliki, Irak’ın İran’la ilişkilerini normal ve dostane niteleyerek, Irak’ın İran’la ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu söyledi.

Irak’ın eski başbakanı Nuri Maliki, el’Alem kanalına yaptığı açıklamada, İran ve Irak ilişkilerini çok iyi nitelerken, İran’ın Irak’a büyük hizmet verdiğini ve Irak’ın buhranlı döneminde, hatta Irak’la anlaşma imzalayan ülkelerin bile Irak’ın yanında olmadıkları bir zamanda İran’ın Irak’a destek verdiğini söyledi.

Maliki, Irak’ın halihazırda diğer ülkelerle işbirliğine ihtiyaç duyduğunu ve bundan dolayı da, Bağdat’ın uluslararası koalisyon ve diğer ülkelerden, yardım istediğini ama bu doğrultuda terörizmle mücadelede Irak’a yalnızca İran’ın etkili bir şekilde rolünün ve yardımının olduğunu söyledi.

Irak cumhurbaşkanı yardımcısı, Irak’ın bugünkü sorunlarının bir bölümünün dış ülkelerin müdahalelerinden kaynaklandığını ve Arabistan’ın bu ülkelerden yalnızca biri olduğunu belirterek, bu müdahalelerin Irak’ın siyasi ve güvenliğinde olumsuz ve tehlikeli sonuçlarının olduğunu söyledi.

Maliki, Arabistan’ın Irakla ilişkilerde kendine bağımlı bir ilişki istediğini ve siyasi sürecin ilke ve temellerini kendi elinde bulundurmak istediğini ama böyle bir mantık ve isteğin güçlü bir geçmişe ve konuma sahip olan Irak tarafından asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.