HaberlerIrakOrtadoğu

Nuri Maliki: Ecnebiler Irak’ta savaş çığırtkanlığı yapıyor

Irak kanun devleti koalisyonu başkanı Nuri Maliki, yayınladğı bir bildiride Irak’lı siyasi gruplardan ecnebi güçlerin Irak’ı hedef alan komplolarını suya düşürmek için birlik olmalarını istedi.

Irak’ın Sumerya News internet sitesinin bildirdiğine göre Irak’a yönelik dış müdahalelerin hedefinin toplumun yapısında çatlak oluşturarak iç savaşı tetiklemek olduğunu kaydeden Maliki, bölgesel ve dış müdahalelerin Irak halkının birliğini hedef aldığı bir dönemde siyasi grupların her türlü gruplaşmasının ülkenin zararına olacağı uyarısında bulundu.

Irak’ta her türlü güvenlik tehdidi, halk arasındaki ümitsizlik ve diğer sorunların Irak’ta iç çatışmaların doğurduğu sonuç olduğunu kaydeden Maliki, milli çıkarlar ve ilkeler çerçevesinde hareket eden tüm tarafların ecnebi güçlerin fitneci girişimlerine karşı duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

Irak milli kongresinin bildirdiğine göre ABD’nin Irak’ta yeni hükümetin kurulması konusuna müdahale etmesi, bu ülkede siyasi gruplaşmaları şiddetlendirirken, siyasi tabloyu karmaşık hale getirmiş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.