HaberlerIrakİranOrtadoğu

Nuri Maliki: IKBY referandum kararıyla ek imtiyazlar peşinde

Irak Gazeteciler Birliği’nin daveti üzerine bu ülkeye giden İran medya kuruluşları temsilcileri ve haber müdürlerinden oluşan heyet başkent Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el Maliki ile bir araya geldi.

Maliki bu görüşmede, sahada direniş ekseninin elde ettiği son başarılardan dolayı İran devleti ve halkını tebrik ederek, bunun İran ile Irak’ın birlik ve beraberliği sonucu gerçekleştiğini söyledi.

İran medya kuruluşları temsilcileri ve haber müdürlerine hitap eden Maliki, “Saddam dönemindeki Irak’ta ifade ve basın özgürlüğü çok kısıtlıyıdı. Fakat şu anda ülkemizdeki yayın kuruluşları özgür bir şekilde faaliyet göstererek görüşlerini paylaşabiliyorlar” dedi.

Nuri el Maliki, Batı’nın bölgedeki terör örgütlerini desteklediğine işaret ederek, şunları kaydetti: Terör örgütleri özellikle de DEAŞ, ABD başta olmak üzere Batı devletleri ile Irak’taki bazı Batı güdümlü grupların desteğiyle oluşturuldu ve ülkemizi bölmek için Musul’da konuşlandırıldı. Allah’a hamd olsun ki, bu proje gerçekleşmedi. Ülkemizde kriz bitmemesine rağmen Irak ordusu, halkı ve Haşdi Şabi’nin beraberlik ve işbirliğiyle şimdiye kadar bir sürü müktesebat elde ettiğimiz gibi ileride de inşaallah muzaffer olacağız.

Haşdi Şabi’nin elde edilen başarılardaki etkin rolüyle ilgili Maliki, “Haşdi Şabi güçleri sadece Bağdat ve hükümeti değil, Sünni vatandaşlar dahil tüm Irak halkının kimliği, itibarı ve varlığını muhafaza ediyor” dedi.

Irak’ın eski Başbakanı, düşmanların ülkesinde etnik-mezhepsel gerginlik çıkarmak istediğine dikkati çekerek, bölgedeki terör krizine karşı İran ile Irak’ın el ele vererek birlikte hareket etmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

ABD başta olmak üzere bölgedeki bazı devletlerin İranofobi projesiyle İran’ı yanlızlaştırmak istediğini açıklayan Nuri el Maliki, İran’ın her zaman samimi bir şekilde ülkesine destek sağladığını kaydetti.

Iraklı yetkili, Mehr Haber Ajansı muhabirinin “IKBY’nin Eylül ayında yapmayı planladığı ‘bağımsızlık referandumu’na yönelik görüşünüz nedir?” sorusu üzerine, “IKBY’de yapılacak bağımsızlık referandumu yasa dışıdır, zira topyekun anayasamıza aykırıdır” açıklamasını yaptı.

IKBY’nin ek imtiyaz peşinde olduğunun altını çizen Maliki sözlerine şöyle devam etti: Bu referandum büyük bir hata olacağı için Kürt halkı zarara uğrayacak. Kanaatimce bu karar yeni sorunlara yol açacaktır.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ortadoğu’daki krizleri değerlendirerek, “Yaşanan krizde bölge ötesi ve bölgenin büyük aktörlerinin karmaşık durumuna karşın her şey İran’ın kontrol altına olduğundan dolayı şartlar bizim lehimizde ve Tahran’ın dengeyi sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca Sünni ve Şii’nin dayanışma içerisnde olması da büyük önem taşıyor, zira düşmanlar mezhepsel gerginlik ve ihtilaflar peşindeler” değerlendirmesini yaptı.

ABD askeri güçlerinin Irak’ta varlığını sürdürüp sürdürmeyeceğiyle ilgili yöneltilen soruaya ise Maliki, “ABD’liler varlığını askeri iştişare şeklinde sürdürebilirler, fakat askeri birliklerin süresiz bir şekilde kalması mümkün değil, çünkü bu konu Irak halkının huyuyla bağdaşmamakta, bunun yanı sıra halkımız Amerikalılara asla güvenmiyor” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.