Haberlerİmam HumeyniIrakOrtadoğu

Nuri Maliki: İmam Humeyni’nin tecrübesi büyük dersler vermiştir

Irak cumhurbaşkanı yardımcısı ve Irak’ın eski başbakanı Nuri el’Maliki, Amerika’nın Irak’ta askeri açısından başarısız varlığından sonra şimdi IŞİD ve en’Nusra kılığında yeni fitnesine başladığını söyledi.

İran’ın kuzeydoğusunda yer alan Meşhed kentine yaptığı ziyarette, Amerikalıların fitneyi Suriye’den başlattıklarını ve sonra Irak’a bulaştırdıklarını ve muhtemelen bunu hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayacaklarını söyledi.

Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Maliki, Irak’tan Amerikalıların çıkarılması için yaptıkları çabalara temas ederek, onların Irak’ta askeri güçlerini daimi olarak bulundurmaya çalıştıklarını ama hükümetin kararlı iradesi sonucu Irak’tan çıkarıldıklarını söyledi.

Irak’tan Amerikan güçlerinin çıkarılmasını Amerika’ya büyük bir darbe manasına geldiğini de hatırlatan Maliki, hatta Almanya ve Kore gibi ülkelerin, ‘Amerikan güçlerini ülkenizden nasıl çıkardınız?’ Biz neredeyse 60 yıldır onları topraklarımızdan çıkartamıyoruz? diye sorduklarını hatırlattı.

Irak eski başbakanı Maliki, İran İslam inkılabı ve onun kazanımlarına temas ederek; ‘rahmetli İmam Humeyni’nin tecrübesinin dünyanın bütün inkılapçı ve özgürlükçülerine büyük dersler verdiğini belirterek, Amerika’nın kötü niyet içinde olduğunu ve bundan dolayı da hiçbir şekilde Amerika’ya güvenilmeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.