HaberlerIrakOrtadoğu

Nuri Maliki: Sadr ile Ortak Bir Koalisyon Kurabiliriz

Irak yasal hükumet koalisyonu başkanı Nuri Maliki yaptığı açıklamada; yasal hükumet ile el-Fetih arasındaki koalisyon sağlamdır. El-Nasr koalisyonundaki fraksiyonların çoğu da böyledir. Mukteda Sadr liderliğindeki Sairun koalisyonu, Irak Sadr Hareketi lideri de bizimle büyük bir koalisyonun parçası olmak istiyor. Büyük ihtimalle Ammar el-Hekim liderliğindeki el-Hikme Hareketi de bu koalisyonun parçası olur. Bu durumda 5 grup parlamentoda yaklaşık 190 üyeli büyük bir fraksiyon kurmuş olacak ve başbakan da onların içinde olacak. Şuan Sadr ile görüşme gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Programları anlamak kişileri anlamaktan daha önemlidir, ifadelerini kullandı.

Maliki daha sonra ülkenin menfaatlerinin anlaşılmasının ve bunun siyasi dağılmaya karşı korunmasının önemi ve terörizmin geri dönmesine vurgu yaptı ve el-Fetih, el-Nasr, Sairun, el-Hikme ve yasal hükumetten oyların elle sayım sonuçlarının ulaşmasının ardından bunu seçimlerin federal mahkeme tarafından onaylanmasıyla başkanlığa uygun kişinin ismini gönderebilmek amacıyla büyük bir fraksiyon kurmak için kullanmalarını istedi.

Maliki ayrıca; ben başbakanlık için aday olmadım. Adı geçen 5 fraksiyonun adayları vardır ve bunlardan bazıları Hadi el-Amiri, Falih el-Feyyaz ve Tarık Necim’dir, ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Medya Geliştirme Merkezi Başkanı Adnan el-Serac yaptığı açıklamada; büyük bir fraksiyon kurulmasının önündeki engellerden biri de siyasi fraksiyonların elinde bulunan kürsülerin sayısının birbirine yakın olmasıdır. Büyük bir fraksiyon kurulmasına engel olan konu başbakanlık ve bu görev için uygun isim gönderilmesi ve oyların yeniden sayım sürecidir. Son 24 saatte koalisyon ve başbakanlık seçimleriyle beklenmedik olaylar yaşanacaktır, ifadelerini kullandı

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.