HaberlerOrtadoğuSuriye

Nusra Cephesi’nin üst düzey liderlerinden Ebu Firas Suri öldürüldü

Nusra Cephesi’nin üst düzey liderlerinden Ebu Firas Suri’nin Suriye ordusunun operasyonu sonucu Zebedani’de öldürüldüğü bildirildi.

El-Alem televizyonunun SANA haber ajansına dayandırdığı haberine göre Suriye ordusunun Lübnan sınırındaki Kalamun dağlarında yaptığı operasyonda çok sayıda militan öldürüldü.

Haberde öldürülenler arasında Nusra Cephesi’nin üst düzey liderlerinden Ebu Firas es-Suri olarak tanınan Rıdvan Numus’un da bulunduğu bildirildi.

Suriye ordusunun Zebedani’de düzenlediği operasyonda Ebu Firas’ın yanı sıra Libya vatandaşı Ali Zuli ile Suudi Arabistan vatandaşı Ahmed el-Avadi’nin de ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

Ebu Firas Suri kimdir?

Asıl adı Rıdvan Numus olan Ebu Firas, 1950’de Şam’da doğdu. Girdiği harp okulundan 1970’te teğmen rütbesiyle mezun oldu. 9 yıl sonra Halep’in Ramuse bölgesinde askeri okul öğrencilerinin öldürülmesiyle sonuçlanan olaylara katıldığı suçlamasıyla ordudan atıldı.

Ebu Firas, 1980’lerde İhvan-ı Muslimin’in silahlı örgütü olarak nitelenen Taliatu’l Mukatile militanlarına askeri eğitim verdi. 1981’de Afganistan’a gitti ve Sovyet işgaline karşı savaşan Afganlılar ile Araplara eğitim verdi.

El-Kaide Lideri Usame bin Ladin’in yakın arkadaşı olduğu belirtilen Ebu Firas’ın “Davet Cemaati” adlı grubu, Bin Ladin tarafından mali açıdan da desteklendi.

Amerika’nın 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden sonra Irak’a giden Ebu Firas, şimdi IŞİD olarak bilinen Irak el-Kaide’sinin kurucusu Ebu Musab el-Zerkavi’yle tanıştı; ancak aynı yıl Yemen’e gitti.

2013 yılına kadar Yemen’de kalan Ebu Firas, IŞİD’le Nusra arasında ihtilafların başlaması üzerine Suriye’ye gitti.

Ebu Firas, Nusra Cephesi içerisinde el-Kaide Lideri Eymen Zevahiri’ye en yakın isim olarak tanınıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.