AsyaHaberler

OANA oturumu sona erdi

Asya Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) bünyesinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de, bu ülkenin ulusal haber ajansı Yonhap’ın evsahipliğinde düzenlenen konferansta, 41 haber ajansının yöneticileri yayınladıkları sonuç bildiride haber ajansları arasıda ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra özgürlük ve iş ahlakı üzerinde duruldu.

Yonhap haber ajansı genel müdürü tarafından okunan sonuç bildiride, OANA’ya üye haber ajansları arasında görüntülü, ses ve televizyon haberlerin değiş tokuşuna vurgu yapılarak, haberle uyugun olan teknolojilerin güçlendirilmesi istendi.

Bildiride, OANA’nın uzun ve kısa dönemli eğitim seminerleri gerçekleştireceğini, küçük haber ajansların güçlendirilmesi için yardımda da bulunacağını belirtildi.

Bildiride, ahkala uygun şekkilde haberleşmeye vurgu yapılarak, kriz döneminde devletler tarafından muhabirlere destek veilrmesi istendi.

Bildiride, bölgesel haberler, tecrübeler ve insangücü alışverişine vurgu yapılarak Arap Haber Ajansları Birliği, Avrupa, Balkan ve İslam dünyasının ajansılarıyla işbirliğin geliştirilmesi istendi.

Bildirinin son bölümünde, haber ajanslarının açık toplumun bugün ve geleceğinin şekillenmesinde önemli etken oluşturduklarına vurgu yapılarak, OANA’ya üye haber ajansların kazanımlarıyla muhabirlerin profesiyonelleşmeleri üzerinde işbirliği yapılmasına karar verildi.

Asya Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) bünyesinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de, bu ülkenin ulusal haber ajansı Yonhap’ın evsahipliğinde düzenlenen konferansta, 41 haber ajansının yöneticileri dört gün süreyle çalışmalarını 20 Nisan Salı gününden başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.