HaberlerİranOrtadoğu

Obama dünya camiasından özür dilemelidir

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Amerika Başkanı Obama’nın Newyork’ta düzenlenecek olan NPT zirvesinin sonunda dünya camiasından özür dilemesi gerektiğini vurguladı.

Dünyada tüm milletlerin nükleer silahtan ve kullanılmasından nefret ettiğini belirten milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Burucerdi, Saddam rejiminin dayatılan savaşta İran’ın Serdeşt kentine karşı kimyasal silah kullandığını, Amerika’nın da Hiroşima ve Nakazaki’yi atom bombası ile vurduğunu hatırlattı.

Obama’nın Hiroşima ve Nakazaki facialarından 60 yıl sonra İran İslam cumhuriyetini nükleer saldırı ile tehdit etmesinin dünya camiasını ciddi bir şekilde kaygılandırdığını ifade eden Burucerdi, bu tehdidin aynı zamanda başta Bağlantısızlar hareketi üyeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinin sert tepkisine ve Amerika’dan nefret duygusunun körüklenmesine yol açtığını vurguladı.

Burucerdi, bu yüzden Amerika başkanı Barack Obama’nın 2010’da Newyork’ta düzenlenecek olan NPT’yi gözden geçirme zirvesinde hatasını düzelterek İran’ı nükleer saldırı ile tehdit ettiği için dünya camiasından özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.