DünyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Obama, İran politikasını kökten değiştirmelidir

İslami Şura Meclisi dış politika ve milli güvenlik komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, ABD başkanı Barack Obama’nın İran’la ilgili olarak siyasetlerini değiştirmesi konusunda daha önemli adımlar atması gerektiğini söyledi.

İç ve dış meselelere temas eden Burucerdi, Amerikan yönetimi ve Barack Obama’nın İran’la ilişkiler konusunda samimi ve önemli adımlar atması halinde, İran’ın da söz konusu girişimi olumlu karşılayıp ABD konusunda tutumunu gözden geçirebileceğini söyledi.

Obama’nın İran’la ilgili olarak çifte standart ve çelişkili siyaset izlediğini belirten Burucerdi, bir taraftan İran’a mesaj verdiğini diğer taraftan yaptırımı uzattığına dikkat çekti. Burucerdi, Obama’ya Bush’un çizdiği siyasi çizgilerin dışına çıkmasını tavsiye etti.

İran’lı 5 diplomatın Erbil’de kaçırılmasından sonra şimdi serbest bırakılmasının gerçekte ABD halkının Bush’un savaş yanlısı siyasetlerine karşı görüşlerinin bulunduğunu belirten Burucerdi, ABD yönetiminin halihazırda çok sayıda insan hakları ihlalini içeren girişimlerinin olduğunu ve bunları bertaraf etmesi gerektiğini söyledi.

Burucerdi açıklamasında, ayrıca ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin İran’a karşı izledikleri yanlış siyasetleri şimdilerde düzeltmeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.