AfrikaHaberler

Obama, Mandela’yı anma törenine katılan Küba lideri Raul Castro’nun elini sıktı

ABD Başkanı Barack Obama, Nelson Mandela’yı anma törenine katılan Küba lideri Raul Castro’nun elini sıktı

ABD Başkanı Barack Obama, Nelson Mandela için düzenlenen anma töreninde, ülkesinin yarım yüzyıldır kavgalı olduğu Küba’nın Devlet Başkanı Raul Castro ile el sıkıştı.

Beklenmedik bir hareket olarak yorumlanan tokalaşma, Obama’nın eski Güney Afrika Devlet Başkanı Mandela için konuşma yapmak üzere kürsüye yürüdüğü sırada gerçekleşti.

Obama’nın uzattığı eli sıkan Castro gülümsedi.

Dünya liderleri, Nelson Mandela’nın anma töreni için Güney Afrika’ya geldi. Liderlerin ülkeye gelmesi törene olan ilgiyi artırırken, stadyumun hemen yanında bulunan Soweto bölgesinden gelen her yaştan siyah, yağmura ve çamura aldırmadan özgürlüklerini borçlu oldukları lidere son görevlerini yapmak için yürüyor.

Nelson Mandela’nın dava arkadaşlarından yaşlı avukat George Bizos, “O’nun gidişi bizi çok üzdü, ama metanetimizi korumak zorundayız. Hiç birimiz ölümsüz değiliz. O iyi işler yaptı ve gitti.” sözleriyle duygularını paylaştı.

Cenaze için stadyuma gelenler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İngiliz Başbakanı James Cameron, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Japon Prensi, Başpsikopos Desmond Tutu, eski ABD Devlet Başkanı Jimmy Carter, Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski ABD Ulusal Günvelik Danışmanı Henry Kissinger, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, sanatçılar Charlize Teron ve Bono, Mandela’nın eski eşi Winnie Mandela ve son eşi Graça Machel bulunuyor. Mandela’nın kızları gözyaşlarını tutamıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.