DünyaHaberlerKuzey Amerika

Obama-Mübarek görüşmesinin detayları

ABD Başkanı Barack Obama’yla Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek bugün ilk kez Beyaz Saray’da görüştüler.

Kuveyt haber ajansının bildirdiğine göre Obama bu görüşmenin ardından Mısırlı meslektaşıyla birlikte katıldığı basın toplantısında, görüşme mihverlerinin en önemli maddelerinin İran’ın nükleer konusu, Ortadoğu’da uzlaşma süreci ve Irak konusundan oluştuğunu bildirdi.

ABD’yle Mısır’ın Ortadoğu’da birçok sorunla karşı karşıya kaldıkları, bu yüzden bu konularda anlaşmalara varmaları gerektiğini de beliren Obama ayrıca “Biz, ileride ortak bir zemine ulaşılabilecek ve bölgede barış ve güvenliğin sağlanabilmesi yolunda birlikte uyumlu adımlar atabilecek noktaya varıncaya kadar birbirimizle olan işbirliğimizi sürdüreceğiz” diye vurguladı.

Obama daha sonra katil İsrail’in sahip olduğu atom silahlarına değinmeksizin, İran’ın nükleer silah peşinde olduğunu iddia ederek Mübarek’le, özellikle İran tarafından gerçekleştirilebilecek bölgede nükleer silahların yayılması ve bu cephelerde nasıl bir işbirliği yapılabileceği gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de bu toplantıda, Barack Obama’nın geçen Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiği Mısır ziyaretinde Kahire’de yaptığı konuşmasını büyük bir övgüyle anarak, bu konuşmayı “ABD ile İslam dünyası arasındaki kuşku ve çekingenliği inceleme ve aradaki sorunları giderme amacı taşıyan çok güçlü bir konuşma” olarak tanımladı.

Mübarek daha sonra Obama’nın açıklamasına aykırı olarak, bugünkü görüşmelerinde en önemli gündem maddesinin Filistin konusu olduğunu söyledi.

Mübarek ayrıca, Siyonist İsrail’le Filistin’in direkt görüşmelerde bulunmalarını talep ederken, iki taraf arasındaki münakaşanın 60 yıldan sonra tam olarak çözülmesi temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.