FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Obama-Netanyahu-Abbas, New York’ta buluşacak

Batı Yaka’da Yahudi yerleşim merkezleri inşaatı devam ederken Netanyahu’yla masaya oturmayacağını söyleyen Mahmud Abbas yine geri adım attı ve bu sözü de sadece kahramanlık şovu yapmak amacıyla söylediği ortaya çıktı. Verilen haberlere göre Filistin’de başkanlık süresi sona ermiş olan dolayısıyla Filistin davasını temsil konusunda hiçbir yetkisi bulunmayan Abbas ile işgal devleti başbakanı Netanyahu ve ABD Başkanı Obama önümüzdeki Salı günü (22 Eylül 2009 tarihinde) ABD’nin New York şehrinde bir araya gelecek.

Robert Gates konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve ABD’nin 22 Eylül Salı günü Netanyahu ile Abbas’ı konuk edeceğini söyledi. Gates, ABD başkanının her biriyle ayrı ayrı görüşme yaptıktan sonra bir üçlü zirve düzenleyeceğini ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü zirvenin kesintiye uğrayan “barış görüşmeleri”nin yeniden temellerinin belirlenmesi amacını taşıdığını söyledi.

ABD Ortadoğu Sözcüsü George Mitchell de bu zirvenin ABD Başkanı Obama’nın Ortadoğu barışı konusunda derin bir çaba gösterdiğinin ifadesi olacağını ileri sürdü.

Öte yandan Mitchell’in görünüşte söz konusu görüşmelerin önünde ciddi engel oluşturan Yahudi yerleşim merkezleri inşaatının durdurulması amacıyla düzenlediği son Ortadoğu gezisinde başarılı olamadığı ve Netanyahu’nun inşaatları sürdürme konusundaki inadından vazgeçmediği biliniyor. ABD’nin Netanyahu’yu yola getirememesine ve ona siyasi yönden herhangi bir baskı teşebbüsünde bulunmamasına rağmen New York’ta üçlü zirveyi “barış konusundaki derin gayretin göstergesi” olarak takdim etmesi ise gülünç.

Bilindiği üzere sözde Ortadoğu barışının temelleri bundan önce de pek çok kez belirlenmişti. Ama temeller genellikle çocukların oyunlarında yaptıkları gibi kibrit çubuklarıyla belirlendiğinden toplananlar masadan kalktıklarında hemen dağılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.