HaberlerKuzey Amerika

Obama nükleer anlaşma destekçilerinden yardım istedi

Amerikan başkanı Obama, İran’la varılan nükleer anlaşmaya destek verenlerden, seslerini Amerikan Kongresi’ne duyurmalarını ve anlaşma aleyhinde lobilerin milyonlarca dolar harcayarak faaliyetlerini etkisiz hale getirmelerini istedi.

BBC’nin haberine göre, Obama, mevcut durumu Irak savaşıyla mukayese ederek, o zaman Irak savaşı yanlılarının seslerinin yüksek çıktığını ve muhaliflerin bu sesi susturamadığını ”zira Irak’la ilgili savaş kararı alınmış ve iş işten geçmişti” dedi.

Obama, nükleer anlaşmaya destek verenlerle yaptığı telefon görüşmesinde, anlaşmaya muhalif çevrelerin Amerikan Kongresi temsilcilerine baskı yaptıklarını belirterek, onların bu faaliyetlerine karşı anlaşma yanlılarının da seslerinin gün çıkmasını istedi.

Obama, İsrail-Amerika İlişkiler Konseyi AIPAC’ın nükleer anlaşma aleyhinde propaganda için ve de Amerikan Kongresi’ni baskı altında tutmak amacıyla en az 20 milyon dolar harcama yaptığını belirterek, bundan dolayı anlaşma hamilerinden ciddi bir şekilde kongrede çaba göstermelerini istedi.

Bu arada Beyaz Saray sözcüsü Ernest de dün yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin iki yıl süren nükleer müzakereleri çöpe atmak istediklerini belirterek; bu anlaşmanın her türlü yenilgiye uğramasının Amerika’nın dünyada yalnız kalmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.