HaberlerİranOrtadoğu

Obama siyasetlerinde bir değişim yok

İran cumhurbaşkanının üst düzey yardımcısı Semere Haşimi, Amerikan başkanı Obama’nın siyasetlerinde her hangi bir değişiklik görmediklerini söyledi.

El’Alem kanalına demeç veren Haşimi, Amerikan başkanı Obama’nın seçim döneminde iktidara gelmesi halinde dış siyasette önemli değişiklikler yapacağına dair sloganlarını anımsatarak, Obama’nın iktidara geldikten sonra icraatlarının daha önceki ABD yönetimlerinden farklı olmadığını söyledi.

Obama’nın Irak’tan çekilmek ve Afganistan’da barış ve güvenliği sağlamaya dair sözlerinin hiç birinin gerçekleşmediğini hatırlatan Semere Haşimi, Amerikan yönetiminin İran’ı inzivaya itme yönündeki siyasetlerinin ters teptiğini zira bugün her geçen inzivaya itilen İran değil Amerika’nın olduğunun altını çizdi.

Haşimi, Obama’nın İran’la dengeli bir siyaset izlemek istediklerine dair seçim dönemlerindeki sözlerine atıfta bulunarak, Obama’nın iktidara geldikten sonra İran’la ilgili ABD’nin düşmanca siyasetlerinin değişmediğini hatırlatarak, ikili ilişkilerin ancak karşılıklı saygı ve çıkarlar esasına göre ve İran’ın haklarının tanındığı zaman olabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.