HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Obama vaad ettiği değişimi uygulamadı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı Barak Obama’nın geçen bir sene zarfında vaad ettiği değişimlerin hiç birini uygulamadığını söyledi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 25. Toplantısına katılmak üzere Türkiye’de bulunan Ahmedinejad, Ceylan Intercontinental Oteli’nde basın toplantısı yaptı.

Ahmedinejad, ”Ben sayın Obama seçildikten sonra kendisine kutlama mesajı gönderdim. Kendilerine yardımcı oldum ki söz konusu değişiklikleri uygulasın diye. Sizlere soruyorum; hangi değişimi onlar uyguladılar? Acaba Guantanamo hapishanesi kapatıldı mı, ABD’nin siyonizmi destekleme politikası sona erdi mi? Filistinlileri kurtarmak için bir politikası var mı? Afganistan’daki, Irak’taki politikaları değişti mi? Biz onun değişimini isteriz ve ona sıcak bakarız ve yardımcı oluruz’’ dedi.

Ahmedinejad, ‘’ Aslında değişim kolay değil zordur. Daha önce de ifade etmiştim. Sayın Obama eğer başarılı olmak isterse büyük hedefler, büyük kararlar ve bir atılım yapması gerekiyor. Kendileri adamları öldüren, kanun dışı siyonist rejimi desteklemekten vazgeçemiyor ve mazlum insanları desteklemiyor. Yani bir taraftan siyonist rejimi desteklemek, bir taraftan da bölgedeki milletlere dostluk eli uzatmak birbiriyle bağdaşmıyor, çelişiyor. Biliyorum ki siyonist rejimi bir tarafa bırakmak kolay değildir. Bu seçim çok zor bir seçimdir’’ diye konuştu.

Ahmedinejad’ Obama’nın Siyonist rejime karşı çıkması gerektiğini belirterek, ‘’Açıktır ki eğer büyük seçimler olmazsa büyük değişimler de olmaz. Biz ona yardımcı olmak istediğimizi ilan ettik göz önünde bulundurduğu değişimleri yapsın diye. Bunun şartı dinleyen, anlayan kulakları olsun. Biz yardımcı olacağız ki gerçek değişiklikler meydana gelsin. Biz değişikliklere sıcak ve olumlu bakıyoruz ve büyük kararların alınması için sabrediyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.