HaberlerKuzey Amerika

Obama’nın ABD halkı hakkında casusluk ettiği ortaya çıktı

ABD halkına karşı casusluk skandalıyla ilgili yeni belgelerin ifşa edilmesiyle ülkenin Başkanı Obama’nın halkın gizlice dinlenmesindeki rolü ortaya çıktı.

ABD Ulusal Ajansının bu ülke halkının telefon ve internet kanalları ile gizlice dinlenip izlendiklerine ilişkin skandal yaratan belgelerden yeni örneklerin yayınlanması Amerikan tarihinde benzersiz sayılan bu skandal olayında ülkenin Başkanı Barack Obama’nın da rolü olduğunu ortaya koydu.

Amerikan CIA teşkilatının Teknik Yardımcılarından ve aynı zamanda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı mütaahhitlerinden Edward Snowden son günlerde çok gizli belgeleri ifşa ederek ABD Hükümetinin kendi yurttaşlarını internet ve telefon kanallarıyla gizlice dinlediğine dair sırrını açığa çıkardı. Böylece bu haber dünya medyasının başında yer aldı.

ABD Hükümetinin kendi halkı aleyhindeki casusluk girişimlerini ifşa eden ilk gazete olan İngiliz “Guardian”, söz konusu dinleme skandalında ABD Başkanı Obama’nın da rolü olduğunu gösteren yeni belgeler yayınladı. Bu belgelere göre, Amerikan Hükümetinin bu yöndeki girişimi eski Başkan George Bush döneminde ve 11 Eylül hadisesi üzerine başlatılmış ve daha sonra 2011 yılı sonlarında yeni Başkan Obama tarafından devam ettirilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.