FilistinHaberlerOrtadoğu

Obama’nın açıklamaları içi boş sözlerdir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Dr. Yusuf Rezka, ABD Başkanı Barack Obama’nın Gazze’deki durumla ilgili sözlerinin istenilen seviyede olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Obama, dün Washington’da başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Gazze’deki durum tahammül edilemez halde” demişti.

Dr. Yusuf Rezka bugün (10 Haziran Perşembe) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Amerikan Yönetimi’nin Siyonist işgal devleti yanlısı tutumunu sürdürdüğü ve Filistin halkının meşru taleplerini boşa çıkarmak için çalıştığı bildirildi.

Obama’nın bu yıl barış sürecinde ilerleme sağlanacağı yönündeki öngörüsüne de değinen Rezka, “Amerikan Yönetimi’nin barış süreciyle ilgili iyimserliğini paylaşmıyoruz. Bilakis bu iyimser tavırlar, açıkça Siyonist işgal devleti yanlısı bir tavır takınan Amerika’nın Ortadoğu’daki imajını düzeltme çabalarından başka bir şey değil” dedi.

Heniyye’nin danışmanı, Siyonist işgal devletinin temel konulardaki olumsuz tavrı nedeniyle barış sürecinde ilerleme sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri de, Obama’nın açıklamalarının içi boş sözlerden ibaret olduğunu ifade etti.

Ebu Zuhri, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Obama’nın Gazze’ye 400 milyon dolar göndereceği sözü aslı olmayan bir söz. Çünkü bu parayı gönderse bile Ramallah yönetimiyle gönderecek ve oradan da Gazze’ye tek bir kuruş dahi gelmeyecek” dedi.

Obama’nın açıklamalarında yeni bir şey olmadığının altını çizen Ebu Zuhri, Amerika’nın temelde Siyonist işgal devletinin Gazze’ye uyguladığı ambargoyu meşru gördüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.