HaberlerİranOrtadoğu

Obama’nın sözleri savaş yanlısı sözlerdir

İran İslami şura meclisi başkanı Amerika başkanı Barack Obama’nın ülkesinin yeni nükleer siyasetleriyle ilgili açıklamalarının savaş yanlısı sözler olup eski tutumların devamı sayıldığını söyledi.

Ali Laricani, bugün meclisin açık toplantısında Amerika’yı nükleer silahların yasaklanması NPT paktını göz ardı ettiği için eleştirerek Amerika’nın bu tür oyunlarının İran’ın sağlam iradesini etkilemeyeceğini söyledi.

Laricani, Obama’nın İran’ı nükleer silahlarla tehdit eden sözlerini İslam inkılabı rehberinin kadife örtülü çelik eller tabirinin doğruluğunu ortaya koyduğunu belirterek İran meclisinin Amerika’nın nükleer siyasetlerini savaş yanlısı ve eski hatalı tutumların devamı olarak nitelediğini söyledi.

Laricani, İran nükleer ilim adamlarının Tahran araştırma reaktörü için sanal yakıt üretimindeki yeni çalışmaları ve üçüncü nesil santrifüjler üretmelerini İslam inkılabı rehberinin tedbirli tutumları, hükümetin iradeli hareketleri ve İran atom enerji kurumunun çalışmalarının sonucu olarak niteledi.

Laricani aynıca İran’ın nükleer faaliyetlerinde ileriye doğru hareketlerinin sağlam bir strateji üzerine kurulu olup bu stratejide nükleer silah dahil kitle imha silahlarının kullanılmasının haram sayıldığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.