HaberlerİranOrtadoğu

Olası savaşta ilk hedef Fars Körfezi’ndeki gemiler olacaktır

İran İslam Cumhuriyeti savunma bakanı Ahmed Vahidi, yabancı güçlerin Fars Körfezinden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Tahran’da düzenlenen 19. Uluslararası Fars Körfezi seminerinde konuşan İran savunma bakanı Vahidi, , Fars Körfezi’nin zengin enerji kaynaklarına sahip olmasının yanı sıra coğrafi konumu itibariyle de her zaman güçlü devletlerin gözünü diktiği bir bölge olma özelliğini de taşıdığını söyledi.

Vahidi, Fars Körfezi bölgesinin eskiden Portekiz ve İngilizlerin sömürgesinde olduğunu onların çıkmasından sonra Amerika’nın şom emellerini gerçekleştirmeye çalıştığı en önemli bölgeye dönüştüğünü hatırlatarak, eskiden olduğu gibi Amerika’nın gelmesinden sonra da bu bölgenin güvenliğinin daha da ortadan kalktığı zira bölgede yaşanan işgal ve savaşların bunun açık göstergesi olduğunu söyledi.

Amerikalı yetkililerin İran’a yönelik saldırı tehditlerini zaman zaman tekrarladıklarına da temas eden Vahidi, zira bu yönde başta nükleer tesisler olmak üzere İran’ın diğer hassas noktalarına saldırı tehdidinde bulunduklarını belirterek, ”ABD, İran’a saldırı konusunda akılsızlık yapmamalıdır” dedi.

Vahidi, ABD tarafından tehditlere ilişkin zaman zaman çelişkili açıklamaların geldiğini de kaydederek,”Tehditlerden dolayı Fordu nükleer tesislerini güvenli bir yerde inşa ettiklerini” söyledi.

İslami İran Savunma Bakanı Vahidi “Ümit” uydusunu yapan bilim adamları gurubu dışında, başka çalışmalar yapan bilim adamı guruplarının da olduğunu hatırlattı.

Yabancı güçlerin bölgeden çekilmeleri gerektiğini de belirten İslami İran savunma bakanı açıklamasının ayrı bir yerinde ise bölgenin güvenliğinin sağlanmasının en iyi yönteminin, bölge ülkeleri arasında sağlanacak ortak işbirliği çerçevesinde mümkün olabileceğini söyledi.

Vahidi, ABD’nin başta nükleer tesisler olmak üzere İran’ın diğer hassas noktalarına saldırı tehdidine değinerek, Amerikalı yetkililerin İran’a yönelik saldırı tehditlerini yer yer dillendirdiklerini belirtti ve , ”ABD, İran’a saldırı konusunda akılsızlık yapmaz” dedi.

ABD tarafından tehditlere ilişkin zaman zaman çelişkili açıklamalar da geldiğini ifade eden Vahidi, ”Tehditlerden dolayı Fordo nükleer tesislerini güvenli bir yerde inşa ettiklerini” söyledi.

”Türkiye ile İran arasında çok iyi ilişkiler var” diyen Vahidi, İsrail’in bir tatbikata katılmasının Türkiye tarafından engellenmesini ”kayda değer ve olumlu bir gelişme” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Vahidi, ”Türkiye ile İran arasında savunma dahil her alanda ilişkileri günden güne güçlendirme ve geliştirmenin şartları oluşuyor” ifadesini kullandı.

”ABD’nin Türkiye’de füze kalkanı projesi olduğu” yönündeki iddialarla ilgili olarak Vahidi, projenin şüpheli olduğunu ve Amerikalı siyasetçilerin bu konuda açık bir tablo ortaya koyamadıklarını söyledi. Vahidi, ”Türkiyeli dostlarımızın İran aleyhindeki bir işte yer alacaklarını sanmıyoruz” dedi.

Vahidi, terörizmle mücadelede de çeşitli ülkelerle işbirliğinin sürdüğünü belirtti ve ”Ortak bir sorun olan terörizm yok edilmeli” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.