AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Onbinlerce El-Ezher öğrencisi İsrail’i protesto etti

Mısır’ın başkenti Kahire’de dün akşam (9 Nisan Cumartesi) yaklaşık on bin öğrenci El-Ezher Üniversitesi kampusunda toplanarak Siyonist işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını protesto etti.

Protesto gösterisine üniversitedeki öğrencilerin öncülük ettiği ve atılan sloganların çevredeki mahallelerden dahi işitildiği bildirildi.

Filistin ve Mısır bayrakları taşıyan göstericiler, Filistin davasının Mısır’ın milli güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade ederek, “Filistin ey Filistin! Kıyamete kadar senin yanındayız”, “Heniyye, Meşal ve Ez-Zehhar! Sizler bizim ümidimizsiniz”, “Ey Kassamlı, ey sevgili! Tel Aviv’i yerle bir et”, “Ey Siyonist sabret, sabret; Hamas yakında kabrini kazacak”, “Gazze halkı ne yaptı? Rafah Kapısı niye kapalı?” şeklinde sloganlar attı.

El-Ezher Üniversitesi öğrencilerinin protesto gösterisinin gece yarısına kadar devam ettiği ve gösterinin sonunda öğrencilerin hep birlikte Gazze’de hayatını kaybeden şehitler ve Mısır devrim şehitleri için gıyabi cenaze namazı kıldığı kaydedildi.

Protesto gösterisine katılan öğrencilerin Mısır yönetiminden Siyonist işgal rejimiyle diplomatik ilişkileri kesmesini, Siyonist büyükelçiyi ülkeden kovmasını, işgal devletine ihraç edilen doğalgazın kesilmesini ve ikili ticari anlaşmaların iptal edilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ocak 2022 (32) içerik yüklenmiştir.