HaberlerİranOrtadoğu

Önerilerimiz kabul edilirse müzakereye hazırız

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın, zenginleştirilmiş uranyum taleplerine ilişkin önerilerinin kabul edilmesi halinde müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu bildirdi.

Ramin Mihmanperest, “Uranyumun takas edilmesi ya da satın alınması önerilerimizin kabul edildiğine dair yazılı ve resmi başvuru alırsak müzakere masasına oturmaya hazırız” dedi.

Uranyumu yerli imkanlarla yüzde 20 zenginleştirmenin yanı sıra Tahran’daki araştırma reaktörü için yakıt temin etmek istediklerini kaydeden Mihmanperest, müzakereci ülkelerden resmi olarak yeni öneri almadıklarını söyledi.

“Yerli yakıt üretimi, ülke yöneticilerinin programında yer alıyor” diyen Mihmanperest, “Nükleer enerji faaliyetlerimizde tamamen şeffaf olduk. Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmalarımız da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) tam bilgisi dahilinde yürütülüyor” diye konuştu.

İhtiyaçları oranında uranyumu yüzde 20 zenginleştireceklerini ve bu konudaki çalışmaları sınırlama niyetleri olmadığını kaydeden Mihmanperest, “Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme işleminin başlaması, müzakere kapılarının kapandığı anlamına gelmez. Önerilerimiz doğrultusunda yeni teklifler almaya hazırız” dedi.

Mihmanperest, “Gelecekteki elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için Buşehr santrali büyüklüğünde 20 tane santrale daha gereksinim duyulduğunu” sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.