FilistinHaberlerOrtadoğu

Onlarca Yahudi Yerleşimci Bu Sabah Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

Onlarca Yahudi yerleşimci bu sabah (24 Ekim Salı) işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Quds Press Haber Ajansı, işgal polisinin 54 Yahudi yerleşimcinin bu sabah El-Mağaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girmesine izin verdiğini ve Mescid-i Aksa’nın avlusunda bir süre dolaşan yerleşimcilerin daha sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıktıklarını bildirdi.

Ajans, işgal polisinin ve silahlı özel kuvvetlerin Yahudi yerleşimcilerin güvenliği için önlem aldığını ve yerleşimcilerin dört saat boyunca gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediklerini ifade etti.

Bu arada işgal polisinin Mescid-i Aksa kapılarında cemaatten birçok kişinin kimliğine girişte el koyduğu ve çıkışta kimliklerini geri almaları için ziyaret kartı verdiği belirtildi.

Quds Press Haber Ajansı verilerine göre Mescid-i Aksa’ya geçen hafta 432 işgalci baskın düzenledi. Yahudi yerleşimcilerin yanında Yahudi öğrencilerin ve işgal istihbaratı görevlilerinin de baskınlara katıldıkları kaydedildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölmek isteyen işgal hükümeti Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçleri himayesinde Cuma ve Cumartesi günleri hariç haftanın her günü Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimciler baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Kapalı