HaberlerIrakOrtadoğu

Önümüzdeki hafta Bağdat-Erbil görüşmelere başlayacak

Irak Cumhurbaşkanı danışmanı, Irak cumhurbaşkanının girişimleri sonucu Merkez yönetimin Irak Kürdistan bölgesinde çalışanlardan bir bölümün maaşını yakında ödeyeceğini bildirdi.

Kürt Pres’in verdiği habere göre Irak Cumhurbaşkanı danışmanı Abdullah Ali Abadi ayrıca önümüzdeki hafta içinde Bağdat Erbil görüşmelerine başlanacağını bildirdi.

Abdullah Ali Abadi, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un son haftalarda Bağdat ile Erbil arasında görüşmelerin başlaması yönünde yoğun çalışmalarda bulunduğunu ve bu hususta Irak başbakanı Haydar İbadi ile de görüştüğünü bildirdi

Bundan önce de el-Arabi internet sitesi Irak yönetiminden naklen Bağdat’ın IKBY ile görüşmelerin başlatılması yönünde şart koştuğunu bildirmişti.

IKBY referandum sonuçlarının resmen ve tam olarak iptali edilmesi, tüm sınır bölgeleri ve hava alanların kontrolünün Bağdat merkezi yönetime devredilmesi ve petrol satışından elde edilen gelir ve vergi gelirinin tam olarak Bağdat yönetimine teslim edilmesi gibi şartları görüşmelerin başlaması konusunda ileri sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.