DünyaHaberler

OPCW temsilcisi İran’da nükleer konferansa katılacak

Merkezi Hollanda’nın Lahey kenti olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) temsilcisi 17-18 Nisan tarihleri arasında “nükleer enerji herkese, nükleer silah hiç kimseye” adı altında ilk kez Tahran’da düzenlenecek olan kitle imha silahların yayılmaması ve uluslar arası silahsızlanma konferansına katılacak.

OPCW yürütme konseyi başkan yardımcısı, gönderilecek temsilcinin Genel Müdürün özel temsilcisi olacağını ve söz konusu konferansta bir konuşma yapacağını belirtti.

Söz konusu kuruma 186 ülke üyedir. Bağımsız bir kurum olan OPCW, kimyasal silahların azalması ve imha edilmesi, uluslar arası kararlara bağlı kalınması ve kararların uygulanması konusunda faaliyet gösteriyor.

İran İslam Cumhuriyetinin Hollanda Büyükelçisi Kazım Garibabadi New York’ta yapılacak olan NPT Gözden Geçirme Konferansından önce uluslar arası Tahran konferansının yapılmasının, temel önemini gösterdiğini vurgulayarak, “İran İslam Cumhuriyeti daima kitle imha silahların yok edilmesini destekliyor” dedi.

İran’ın 5+1 grubuna sunduğu öneri paketinin gündem maddesini silahsızlanmanın oluşturduğuna işaret eden Büyükelçi “Tahran, nükleer silah sahibi ülkelerin, uluslararası taahhütlerini yerine getirmediğine ve uluslar arası güvenliği sağlamak için bir an önce bu silahların yok edilmesine inanıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.