DünyaEkonomiHaberler

OPEC ekonomik durgunluğun sürmesinden endişeli

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Dönem Başkanı José Maria Botelho de Vascocelos, ekonomik durgunluğun sürmesinden ve işsizlik oranının artmasından endişe duyduğunu söyledi.

Angola’nın başkenti Luanda’da yapılan OPEC toplantısından sonra konuşan Botelho de Vascocelos, küresel ekonomik krize karşı oluşturulan teşvik paketlerinin zamansız olarak durmasından kaygılandığını ifade etti.

İşsizlik oranlarındaki artış ve ekonomik teşvik paketlerinin durabileceği konusundaki kaygılarını dile getiren Angola Petrol Bakanı Botelho de Vascocelos, finans sektöründe yaşanan belirsizliğin devam ettiğine, güçlü bir büyümenin önünde engeller bulunduğuna dikkati çekti.

Botelho de Vascocelos, gelişmiş ülkelerde petrol tüketiminin artmasına ve talebin yumuşak bir tablo çizmesine rağmen, OPEC’in negatif bölgede durduğunu söyledi.

Toplantıdan önce birçok bakanın, petrol stoklarındaki seviyenin yüksekliğinden duydukları endişeden bahsettiklerini belirten Botelho de Vascocelos, ABD’deki petrol stokunun tarihi bir seviyeye çıktığını ifade etti.

Botelho de Vascocelos, Eylül ayında Viyana’da düzenlenen OPEC toplantısından bu yana ekonomide toparlanma olduğunu, özellikle Asya ülkelerinde hızlı bir gelişme sağlandığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.