AvrupaDünyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

OPEC oturumu kapanış bildirisi; Üretim tabanı miktarında görüş birliğine varıldı

174. OPEC oturumu, dün 22 Haziran Cuma günü sabah saatlerinde Viyana’da düzenlendi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) bir kaynak, OPEC bakanlarının OPEC ve OPEC dışı ülkelerin daha önce teşkilat tarafından alınmış günlük bir milyon 800 bin varil petrol üretimini azaltma kararına bağlı kalınacağı konusunda dün prensipte anlaştıklarını söyledi.

OPEC sekreterliği internet sitesinde yer alan habere göre OPEC 174. Olağan toplantısında OPEC üyeleri ve OPEC’e üye olmayan petrol üreticisi ülkelerin daha önce sağlanan günlük 1.8 milyon varillik petrol üretimini azaltma kararına bağlı kalacakları konusunda anlaştıkları belirtilmekte.

Bu karar şu anlama gelmekte ki OPEC üretiminde artış olmayacağı gibi bazı ülkelerin petrol üretmede kendi sorumluluklarını yerine getirememe konusuna da eğilerek üretim miktarının belirlenenden az olmaması gerekmektedir.

Bunun için de üretemeyen ülkelerin eksiklerinin tamamlanması yönünde günlük bir milyon üretim miktarının artırılması yönünde karar alınmıştır.

OPEC’in bir sonraki oturumunun ise 3 aralık 2018 tarihinde Viyana’da yapılması kararlaştırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.