AfrikaHaberler

Orta Afrika’da Müslümanlara saldırılar sürüyor

Fransızların işgale başladığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslümanlara yönelik saldırılar da devam ediyor

Fransızların Mali’den sonra işgal ettiiği ikinci Afrika ülkesi Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslüman halka yönelik şiddet devam ediyor. Ülkedeki mevcut karışıklıkları fırsat bilen Animist ve Hristiyan gruplar, Müslümanların iş yerlerini yağmalalıyor.

Fransız Haber Ajansı AFP’de yer alan bir habere göre, Orta Afrika Cumhuriyetinin başkenti Bangui’de devam eden olaylarda, ülkedeki bazı gruplar Müslüman halka karşı şiddet olaylarını artırdılar. Nefret söylemine en çok maruz kalanlar ise Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan Çadlı Müslümanlar.

Fransız askerler, ülkede Müslüman SELEKA grubuna yönelik operasyonlar yaparken, bundan destek alan ülkedeki Hristiyan gruplar, Müslümanların yaşadıkları bölgelere giderek ırkçı sloganlar eşliğinde, Müslümanların sahip olduğu işyerlerini yağmalıyorlar.

Söylem olarak bu protestoları ve ırkçı nefret suçlarını eleştiren Fransa ise bölgede binlerce askerinin olmasına rağmen olaylara engel olma girişiminde bulunmadı.

Ülkede yaklaşık 15 bin Çadlı Müslüman yaşıyor. Orta Afrikalı ırkçı Hristiyan gruplar Müslümanlara duydukları nefreti gizlemiyor. Bazı protestocular Müslümanların ülkeyi terk etmesini isterken bazıları açık açık öldürülmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Amerika ve Fransa, Orta Afrika Cumhuriyetini geçen ay uyarmıştı, olayların soykırıma dönüşme sinyali verdiği ifade edilmiş ve yetkililerin bunu engellemesi istenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.