HaberlerİranOrtadoğu

Orta Asya Ülkeleri Demir Yolu Oturumu Tahran’da

İran, Kazakistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan ülkelerinin katılımıyla Orta Asya ve Avrupa arasında demir yolu bağlantı yollarının geliştirilmesi toplantısı bugün Tahran’da çalışmasına başladı.

Bu oturumun kulisinde İRNA’ya açıklamada bulunan İran İslam Cumhuriyeti Demir Yolu Hareket Yardımcısı Hüseyin Aşuri, bölgede uluslararası taşımacılığın geliştirilmesi ve Orta Asya ülkeleri tren vagonlarının İran ve Türkiye güzergahlarından Avrupa’ya geçişlerinin sağlanması gibi konuların bu toplantının ana konularından olduğunu söyledi.

Aşuri, Türkiye ve Avrupa ülkelerinin kendilerine mahsus özel demir yolu taşımacılık kurallarının bulunduğunu ve Orta Asya ülkelerinin de farklı kurallardan yararlandıklarını, bunun için de İran’ın demir yolu hatlarının Orta Asya ülkeleri ile Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında bir bağlantı yolu olabileceğini söyledi.

Aşuri, Tahran oturumunda İran, Türkiye, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan ülkeleri arasında taşımacılık alanında ortak bir prensip anlaşmasının imzalanabileceğini de söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.