HaberlerİranOrtadoğu

Ortadoğu nükleer silahlardan arındırılmalıdır

ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’ın nükleer meselesine yönelik tutumu ve Ortadoğu’da savunma kalkanı önerisi hakkında değerlendirme yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, tek çözüm Ortadoğu’yu nükleer silahlardan arındırmak olduğunu vurguladı.

Pazartesi öğlenden önce yerli ve yabancı basın mensuplarıyla haftlık basın toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, Çin’deki olayların karşısında İran dışişleri bakanlığı sessiz kaldığı iddiaları red ederek, o ülkedeki olayları Gazze katliamı veya Merve eş Şerbini cinayetiyle kıyaslaşmak mantık dışı olduğunu ifade etti.

Konuşmasının devamında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın geçtiğimiz günlerde İran’ın nükleer çalışmalarına karşın dile getirdiği sözler ve ayrıca Ortadoğu’da savunma kalkanı önerisi hakkında değerlendirme yapan Hasan Kaşkavi, tek çözüm Ortadoğu’yu nükleer silahlardan arındırmak olduğunun vurguladı.

Yanlışlıklarını bertaraf ettikleri takdirde Avrupa ülkeleriyle İran yapıcı teamüller içine girip girmeyeceği hususundaki bir soruyu yanıtlayan Kaşkavi, olumlu bir ortam meydana geldiği ve Avrupalılar yanlışlıklarını bertaraf ettikleri takdirde İran bu ülkelerle yapıcı bir teamüle girmeye hazır olduğunu belirtti.

Afganistan sorunu hakkında İran’ın bir önerisi olduğuna dair bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Kaşkavi, İran’ın herhangi bir önerisi veya planı olduğunu red ederek, Afganistan’ın barışı ve istikrarı için İran her zaman tüm uluslararası seminerlerde yapıcı ve olumlu rol aldığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.