HaberlerİranOrtadoğu

Ortadoğu sorunları askeri yöntemle çözülemez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, Britanya büyükelçisini kabulünde ABD ve Britanya’nın politikalarını eleştirerek, “Orta Doğu’daki sorunların askeri yöntemle çözülemeyeceğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Britanya’nın yeni Tahran Büyükelçisi Simon Lawrence Gass’in güven mektubunu sunduğu kabulde yaptığı konuşmada, Orta Doğu, İran-Batı ilişkileri ve nükleer konulara değindi.

“Orta Doğu”daki sorunular askeri yöntemle çözülemez” diyen CumhurbaşknaıAhmedinejad, “ABD ve Britanya”nın bölgedeki yöntemini yanlış buluyoruz. Umarım bunu düzeltirler” ifadesini kullandı.

Dr. Ahmedinejad, askeri müdahalelerden bölge halkının çok zarar gördüğünü, ancak bundan daha fazlasını ABD ve Britanya”nın gördüğünü söyledi.

Bütün ülkelerle karşılıklı saygı ve adalet esasına dayalı ilişkileri geliştirmekten yan olduklarını belirten Ahmedinejad, “Batılı hükümetler, İran halkı karşısındaki davranışlarını düzeltmeli” dedi.

Batılı ülkelerin son 30 yılda özellikle de yakın geçmişte İran aleyhinde faaliyette bulunduklarını savunan Cumhurbaşkanı Dr. Ahmedinejad, “Onlar, bu davranışlarıyla ne fayda sağladılar?” diye sordu.

Ahmedinejad, İran halkının Britanya ile ilişkilerde çok sayıda olumsuz hatıraları olduğunu, bununla birlikte bundan sonraki bakışlarının geleceği yönelik olacağını söyledi.

“Britanya”nın geçmişinden iyi tecrübe almasını ve hatalarını ıslah yönünde adım atmasını ümit ediyorum” diye konuşan Ahmedinejad, Büyükelçi Gass”a hitaben, “Büyükelçi olarak en önemli vazifeniz bu menfi hatıraları müspete çevirmektir” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, nükleer enerji konusunu “kapanmış bir dosya” olarak gördüklerini tekrarladı ve “Barışçıl nükleer teknoloji, İran halkının kanuni ve vazgeçilmez hakkıdır. Bu hakkımız konusunda hiç kimseyle de müzakere etmeyiz” dedi.

Uluslararası ekonomik ve güvenlik sorunların çözümü için işbirliğine hazır olduklarını kaydeden Ahmedinejad, “Bütün bu sorunlar, herkesin katılımı olmadan çözülemez” ifadesini kullandı.

İngiliz Büyükelçi Gass da, “Britanya, geçmişte iki ülke arasında olanlardan hiçbir şekilde gurur duymuyor” diyerek Tahran yönetimiyle karşılıklı saygı esasına dayalı yeni ilişkilere hazır olduklarını söyledi.

İngiltere ve İran”ın ikili, bölgesel ve uluslararası alanlarda işbirliği yapabileceklerine inandığını kaydeden Gass, taraflar arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için fırsatlar olduğunu ve geleceğe bakmak gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.