HaberlerİranOrtadoğu

Ortadoğu ülkeleri yabancı komplolara karşı uyanık olmalıdır

Suriye Dışişleri Bakanı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Millî Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili, Orta Doğu ülkelerinin bölge dışı yabancı güçlerin komplolarına karşı uyanık olmaları gerektiğini belirtti.

Velid Muallim ile görüşen Celili, iki ülke ilişkilerini stratejik ve iyi niteleyerek “Tahran ve Şam, bölgede yapıcı ve daha geniş işbirliği içinde olmalılar. Ortak tehditler ve menfaatler, bölge ülkelerinin, stratejik ve bölgesel ilişkilerin şekillenmesi için daha ciddi girişimde bulunmalarını gerektiriyor” dedi.

Görüşmede Muallim de, Suriye’nin Tahran ile ilişkilerini geliştirmeye sıcak baktığına işaret ederek “Tahran ziyaretinde iş birliğin daha da gelişmesi ve iki ülke arasında deneyimlerin nakli konusunda görüşmelerde bulunduk” dedi.

Bölge ülkeleri ve özellikle İran ve Suriye’nin tutumu, yapıcı bölgesel ilişkilerini derinleştireceğini vurgulayan Suriyeli bakan, bölge ülkelerinin yeni Orta Doğu’nun mimarları olduğunu ve bu konuda yabancı güçlerin talimatlarına ihtiyaçları olmadığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.