HaberlerLatin Amerika

Ortadoğu’da barış isteyenler İran’la iyi geçinmelidir

Brezilya Cumhurbaşkanı, ülkesinin İran’la ilişkilerini savunurken, Tahran’la dostane bir ilişki içerisinde olmanın Ortadoğu’da kalıcı bir barışın sağlanabilmesi açısından bir zaruret olduğunu vurguladı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva dün yaptığı bir konuşmada, İran-Brezilya ilişkilerini savunarak “İran’la iyi ve dostane bir ilişki içerisinde olmamız aslında, Ortadoğu’da kalıcı bir barışın sağlanabilmesi açısından zaruridir” diye vurguladı.

Başkent Brazilya’da, Siyonist İsrail Başkanı Şimon Perez’le birlikte katıldığı ortak basın toplantısında konuşan Da Silva bu konuda ayrıca “Barış sürecinde Ortadoğu bölgesindeki bütün tarafların katılımı olması lazım” diye konuştu.

Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva konuşmasının devamında ayrıca “Ortadoğu’da barış taraftarı olan veya olmayan siyasi-dini bütün güçlerle müzakerede bulunmadan Ortadoğu’da barış ortamı için zemin hazırlayamazsınız” diye vurguladı.

Brezilya Cumhurbaşkanının bu sözlerinden rahatsız olan katil İsrail Balkanı Şimon Perez, daha fazla dayanamadan Da Silva’nın konuşmasının arasına girerek “Biz Brezilya’yı takdir ediyoruz. Çünkü teröre, başka ülkeleri tahriple tehdit etmeye karşı ve masum insanları öldürmeye çalışanlara karşı” şeklinde bir müdahalede bulundu.

Şimon Perez, İran’ın Latin Amerika’da nüfuzunu arttırmasına engel olabilmek niyetiyle geçtiğimiz Salı günü Brezilya’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.