HaberlerİranOrtadoğu

Ortadoğu’da güvenlik için İsrail engellensin

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kaşkavi ABD yetkililerine hitaben ” İran’ın komşularına güvenlik şemsiyesi oluşturacağınıza, İsrail’den nükleer başlıklarını ortadan kaldırmasını isteyin” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi haftalık olarak düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanının Ortadoğu Özel Temsilcisi George Michael’in bölgeye yaptığı son ziyaretiyle ilgili sorulan bir soru üzerine İran’ın barış süreci ve işgal altındaki topraklarda işgal sorununun giderilebilmesine ilişkin görüşünü koruduğunu belirtirken “George Michael’in bu ziyaretinin bölgede uzlaşma sağlama ve bölgedeki Arap ülkelerin, Yahudi yerleşkeler kurmayı hala sürdürmekte ve Filistinli tarihi mahallelerin adlarını Arapçadan İbraniceye çevirmekte olan bir aşırıcı ırkçı grupla olan ilişkilerini normalleştirme amaçlı olduğu söyleniyor” dedi.

Kaşkavi daha sonra Avrupa’nın İran’la ilişkilerini yeniden gözden geçirmesine ilişkin sorulan bir başka soruyu da “Evet Avrupa’nın İran’la olan ilişkilerini yeniden gözden geçirme halinde olduğu bildiriliyor. Şimdi bu durum eğer onların geçmişteki hatalarını düzeltme yönünde gelişirse biz onu olumlu karşılarız. Avrupa’nın İran’a yönelik tavrı müspet ve yapıcı oldukça haliyle biz de Avrupa ülkeleriyle olumlu ilişkiler içerisinde olacağız” şeklinde cevaplandırdı

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.