ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Ortadoğu’nun en başarısız politikacısı Muhammed bin Selman seçildi

İran’ın Londra Büyükelçisi, yayınladığı biz yazıda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Ortadoğu’nun geçen senedeki en başarısız politikacısı olarak seçilmesini değerlendirdi.

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad, telegram kanalında yayınladığı biz yazıda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Independent tarafından Ortadoğu’nun geçen senedeki en başarısız politikacısı olarak seçilmesini değerlendirdi.

Bu yazının satır başları ise şu şekilde:

Bin Selman’ın Ortadoğu’da uyguladığı dış politikaları tamamen ulaşmak istediği amaçlarına ters sonuçlara neden oldu. Babasının iktidara yerleşmesi ardından Suriye’de muhalifleri desteklemeye başladı fakat kısa bir süre başarılı olmasına rağmen Rusya’nın Suriye’ye yaptığı müdahaleleri neticesinde Beşar Esad yeniden zafere ulaştı.

Aynı zamanda da Suudi rejimi Yemen’deki krize karışarak askeri operasyonlar yapmaya başladı ki yaklaşık iki buçuk yıl geçtikten sonra halen devam etmektedir. Bu saldırılar 10 bine yakın Yemenlinin yaşamını yitirmesi ve 7 milyon civarında insanın ise kıtlık faciasıyla yüzleşmesini beraberinde getirdi.

Söz konusu genç Prens, İran karşıtı saldırgan bir yaklaşıma yönlenerek, sonuçta İran’ın bölgesel nüfuzunun günden güne artmasına neden olmuştur. BAE’nin işbirliğiyle gerçekleşen Katar karşıtı abluka kararı ise Katar’ın İran’a yakınlaşmasıyla sonuçlandı. Lübnan konusunda ise Hariri’nin istifaya zorlanması bilakis İran ile Hizbullah’ın Lübnan’da daha güçlü bir konuma yükselmesine zemin hazırladı. Böylece Suudilerin yaptığı tüm müdahaleci tavırlarında göze çarpan ortak unsur ise diğer ülkelerle aralarındaki ilişkilerde önceden herhangi bir değerlendirme yapılıp beraberinde getirdiği siyasi sonuçlara aldırmadan politika yapmaktır.

Muhtemelen Muhammed bin Selman tüm bunları, Trump ile damadının desteklerine dayanarak yapıyor, ancak şimdi artık Trump’ın himayesi ile yetinmemeyi öğrenmiştir. ABD hükümetinin farklı organları bile Trump’ın bazı görüşlerine katılmamaktadır ve işte bu yüzden de ABD bölgedeki son krizlerde Suudilerin isteğine karşın Katar ile Lübnan’ı destekledi.

Öte yandan ise bin Selman, Mahmud Abbas ile İsrail arasındaki barış planını ileriye götürüp ABD’yi ikna etmeyi başaramadı, ve halihazırda Trump’ın İsrail’i tek taraflı bir şekilde savunması sonucu bu politika da artık etkisiz kalmıştır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Muhammed bin Selman’ın uyguladığı politikaların başarısız kalarak geçen iki sene boyunca bölgedeki güç denklemlerinin karşı tarafa kaymasına sebep olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.