HaberlerİranOrtadoğu

Ortak Eylem Planı, İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu’nda görüşüldü

İran İslam cumhuriyeti Atom enerjisi Kurumu Başkanı, İslam İnkılabı Rehberinin fetvası uyarınca, İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerin dışında başka her hangi nükleer bir faaliyette bulunamayacağını bildirdi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonunda konuşan İran İslam cumhuriyeti Atom enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ortak eylem planının, İran’a, barış amaçlı nükleer teknolojiden öteki ülkelerle ticari ve sanayi alanlarında işbirliği için yararlanma fırsatı tanıdığını söyledi.

İran İslam cumhuriyeti Atom enerjisi Kurumu Başkanı, İran nükleer faaliyetleriyle ilgili getirtilen sınırlamaların, İran İslam cumhuriyetinin nükleer faaliyetlerine her hangi bir halel getirmeyeceği gibi, hatta bu faaliyetleri muhtelif dallarda daha da geliştireceğini söyledi.

Ortak Eylem Planının sonuçlarından birinin dünya nükleer yakıt bankasına katılma imkanı sağladığını belirten Salihi, artık İran’ın da uranyum zenginleştirebileceğini ve hem de onu satarak karşılığında doğal uranyum temin edebileceğini, oysa daha önce böyle bir imkanın İran için söz konusu olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.