FilistinHaberlerOrtadoğu

Oslo Anlaşması olmasaydı, Filistinliler HAMAS’lı olacaktı

Siyonist işgal yönetimi Cumhurbaşkanı Şimon Peres, iki devlet düşüncesinden başka alternatifin olmadığını belirterek, “Oslo Anlaşması olmasaydı Filistin halkı bugün İslamî Direniş Hareketi (Hamas) ve İslamî Cihad hareketlerine mensup olacaktı” dedi.

Eilat (Eylat) şehrinde hukukçuların katıldığı bir konferansa katılan işgal rejimi Cumhurbaşkanı Şimon Perez yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Başbakan Netanyahu barış için çaba harcıyor. Bu konuda cesur denilebilecek adımlar da attı. Bu adımlar belki beklenenin altında olabilir. Fakat bu adımlar, Netanyahu gibi bir başbakan için fazla bile sayılır”.

Gazze-Eriha Anlaşması olarak da bilinen Oslo İlkeler Anlaşması 13 Eylül 1993 yılında imzalandı. Gerçekte bir ihanet süreci olan ancak Siyonist işgal rejiminin kazanımlarına sevimli bir kılıf geçirmek amacıyla “barış süreci” diye adlandırılan görüşmelerin ilk ürünü niteliğindeki bu anlaşma 13 Eylül 1993 tarihinde imzalanmıştı.

Bu anlaşma, adından da anlaşılacağı üzere daha sonra imzalanacak anlaşmaların ön şartlarını belirleyen ancak meselelere müşahhas bir çözüm getirmeyen prensipler anlaşmasıydı.

İsrail işgal rejiminin bu anlaşmayla elde ettiği en önemli kazanç ise “Filistin heyeti” sıfatıyla görüşmelere katılan ama normalde Filistin halkını temsil etmeyen grubun İsrail’i resmen tanıması ve işgale karşı fiili mücadeleyi reddetmesiydi.
Oslo Anlaşmasını ihanet olarak gören Hamas Hareketi, bu anlaşmayı reddettiği gibi daha sonra ona bağlı olarak imzalanan anlaşmaları da reddediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.