AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Oslo, KOEP’in devam etmesini destekliyor

Norveç Dışişleri Bakanı Bayan İne Ericson Soride, Oslo’nunn diğer AB ülkelerinin yanında Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) devam etmesine ve İran’ın anlaşmadan yararlanmasına destek verdiğini ve bu yönde çaba sarf ettiğini söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Oslo Forumu toplantısına katılmak için o ülkede bulunan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşen Soride, ülkesinin KOEP’e desteğinin ciddi olduğunu ve anlaşmadan çekilmenin Ortadoğu bölgesinin istikrarı ve güvenliği için, nükleer silahların yayılmasını önlemek için ve UAEK için ağır sonuçları olacağını söyledi.

Soride, KOEP’in korunmasının bölgesel sorunları kolaylaştırıcı unsuru olarak uygulanmasını temenni etti.

Salihi de Noeveç’in KOEP’e desteğine teşekkür ederek, İran milletinin Avrupa’nın KOEP’e siyasi ve ekonomik desteğinin hissedilebilir sonuçlarını görmesinin önemine vurgu yaptı.

KOEP’in ortadan kalkmasının uluslararası camia için telafisi mümkün olmayacak zarar olduğunu ifade eden Salihi, bazı Avrupa şirketlerinin Amerika’nın KOEP’ten çıkmasına verdikleri aceleci reaksiyonu eleştirdi ve Amerikan politikalarının hezimete mahkum olduklarını söyledi.

Uluslararası taahhütlere bağlılığın karşı şekilde mümkün olabileceğini ifade eden Salihi, ‘’Güven yaratmak gerekli ve önemlidir fakat bu tarafların zamanında ve etkili uygulamasını gerektirir, umarım Avrupa şartların hassasiyetini kavrayarak, zamanında taahhütlerini yapmaya başlar’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.