HaberlerOrtadoğuSuriye

ÖSO’yu silahlandırma görüşmesi Türkiye’de yapılacak

Batılı diplomatlar, Özgür Suriye Ordusu’nu silahlandırma temaslarına devam ediyor.

Reuters’te yer alan habere göre batılı diplomatlar, Özgür Suriye Ordusu Komutanı Selim İdris’le Türkiye’nin kuzeyinde bir araya gelerek, muhalefetin silahlandırılması konusunu daha ciddi bir şekilde masaya yatıracak.

Adının açıklanmasını istemeyen bir batılı diplomat, “İdris, savaşçılar arasındaki desteğini ve liderliğini güçlendirebilmek için para, silah ve mühimmata muhtaç” dedi.

ÖSO Sözcüsü Luey Mikdad, bugün yaptığı bir tv konuşmasında, İdris ve beraberindeki ÖSO komutanlarının, uçuşa yasak bölge talebini yineleyeceklerini söyledi.

Suriye Ordusu’nun stratejik öneme sahip olan Humus’un el-Kusayr semtini ele geçirmesinden sonra Başkan Barack Obama yönetimindeki ulusal güvenlik danışmanları toplantı üstüne toplantı yapıyor, Suriyeli, muhaliflere yardım kapsamında atılacak adımları görüşüyorlar.

Başkan Obama’nın Suriyeli muhaliflere silah desteği vermeme kararına karşı Avrupa ve Arap ülkelerinin daha güçlü bir şekilde müdahil olacağı öngörülüyor.

el-Kusayr’ın hükümet güçlerinin eline geçmesi, Suriye Ordusu’nun bir çok bölgede ilerleyişe geçmesi, Hizbullah’ın Suriye’ye müdahalesi ve kimyasal silah kullanımına ilişkin iddialar, Amerikan yönetiminin Suriye siyasetini yeniden gözden geçirmesinin sebepleri arasında yer alıyor.

Önümüzdeki hafta düzenlenecek G-8 zirvesi de Başkan Obama’ya İngiltere, Fransa ve Rus liderlerle Suriye muhalefetini silahlandırma ya da daha fazla destek kararı üzerine görüş alışverişinde bulunma fırsatı verecek.

Başkan Obama’nın Suriye muhalefetini silahlandırma kararı almaması halinde Suriye muhalefetini şuana kadar silahlandıran ülkelerin başında gelen Katar ve Suudi Arabistan’ın silahlandırmayı daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Adının açıklanmasını istemeyen batılı bir diplomat “Eğer Amerika, Suriye muhalefetini silahlandırma kararını bu hafta almazsa, başkalarının bunu gerçekleştireceğine inanıyorum. Araplar, Suriye’nin yok olmasına tahammül edemez” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı eski diplomatlarından Aaron David Miller, yaptığı değerlendirmede “Eğer biz silahlandırmazsak Avrupa ve Araplar bunu yapacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.