HaberlerİranOrtadoğu

Oy sayımı TV kameraları önünde devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Anayasayı Koruyucular Konseyi sözcüsü Abasali Kedhosayi, 10.cumhurbaşkanlığı seçimlerinin %10’luk oylarının tekrara sayımının TV kameraları önünde devam ettiğini söyleid.

Kedhudai, seçim sonuçlarına itiraz hakkında yeni bir öneri sunan Musevi ile dün gece görüşüldüğünü ve şikayet ve itirazın ele alınması, şüphelerin giderilmesi için oluşturulan özel heyetin, Musevi’nin temsilcileriyle de bu sabah bir araya geldiğini kaydetti.

Musevi tarafından yapılan önerilerin kabul edildiğini bu sabah seçimlerde kullanınan oyların %10’luk bölümünün çeşitli illerde sayımına başlandığını söyledi.

Sayım işleminin TV kameraları karşısında yapıldığını ifade eden Kedhudayi, sonuçların halka ilan edileceğini ve 10.cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçlarının da muhtemelen bu akşam açıklanacağını söyledi.

Seçim sonuçlarına itiraz için verilen 10 günlük süre 24 Haziranda sona ermiş, Konseyin, seçimlere ilişkin usulsüzlük iddialarına açıklık getirilmesi ve tüm şüphelerin giderilmesi için beş günlük ek süre isteği, İslami Devrim Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney tarafından kabul edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.