AsyaHaberler

Özbekistan devlet başkanı’nın kızı 58 milyon dolar değerinde malikane satın aldı

Batı basını, Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov’un kızı Lola’nın 58 milyon dolar değerinde malikane satın aldığını yazdı

Özbekistan’ı tek adam yönetmiyle yöneten Devlet Başkanı İslam Kerimov’un saltanatı yurtdışına taştı.Kerimovun ülkenin tüm ekonomik ve siyasi kararları tek elden yürütmesinin nasıl zenginliğe dönüştüğüne bir örnek de kızının malikanesi oldu. Kızı Lola Kerimova’nın ABD’nin California eyaletindeki zenginler semti Beverly Hills’te değeri 58 milyon dolar olan ev satın alması batı basınında geniş yankı buldu.

34 yaşındaki Lola’nın satın aldığı evin devasa bir malikane olduğu kaydediliyor. Fotoğrafları yayınlanan evin içinde 200 kişilik misafir salonu, 3 mutfak odası, sinema odaları, kapalı yüzme havuzu, vücüt geliştirme fitness salonu, 4 bahçe, 12 araçlık yeraltı kapalı garajı ve çeşitli başka odaları bulunduğu kaydedildi. Binanın toplam alanının ise 4 bin 500 metrekare olduğu öğrenildi. Fransız mimarisine göre yapılan binanın adının “Le Palais” olduğu ve daha önce bir televizyon kanalının şov programları çekimleri için kullanıldığı belirtildi.

Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkenin başında bulunan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un Gülnara ve Lola adındaki iki kızı bulunuyor. İki kızın mal varlıkları basın aracılığı ile sık sık gündeme gelirken, kızlar ülke dışında da zenginlikleri ve dev işletmelerde yaptıkları söylenen vergi kaçakçılığıyla anılıyorlar. Abla Gülnara yakın tarihlerde İtalya’da bir GSM şirketi ile olan mali sorunları nedeni ile tartışmaların odağı olmuştu. Mal varlıkları ile en az ablası kadar Batı basınının ilgi odağı olan Lola Kerimova’nın Cenevre’den 3 yıl önce 41 milyon dolar değerinde bir villa satın aldığı, daha önce yine aynı şehirde 18 milyon 200 bin dolarlık bir evi bulunduğu kaydedilmişti. Kardeş Kerimova’ların toplam 1 milyar dolarlık mal varlığı bulunduğu da basın tarafından gündeme getirilmişti.

Kerimova halihazırda UNESCO’nun Özbekistan temsilciliği görevini yürütüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (15) içerik yüklenmiştir.