AsyaHaberler

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bisikletli dolaşım engellendi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bisiklet kullanan kişilerin polis tarafından durdurularak bisikletlerine el konduğu bildiriliyor

Taşkent sokaklarında bisikletli dolaşımın engellendiği, hatta bisikletlere polis tarafından el konduğu açıklandı. Özbek basınında geniş yer verilen bisiklet yasağının nedeni ise bilinmiyor. Artık eskisi gibi sokaklarda tur atmak, dolaşmak, çarşıya ve işe gitmek için bisiklet kullanılamayacağı anlaşılıyor.

Uygulamanın şimdilik sadece başkent Taşkent’te yürürlüğü girdiği ileri sürülüyor. Devlet Başkanlığı ve bakanlıkların bulunduğu Taşkent’teki bisiklet yasağının güvenlik nedeniyle yürürlüğe girdiği öne sürülüyor. Trafik polisleri ve polis memurları sokaklarda dolaşan bisikletli kişileri durdurarak sorguluyor, gerekirse bisiklete el koyuyor. Uygulamadan bisiklet kiralayan spor mağazalarının da olumsuz etkilendiği kaydediliyor.

Diğer yandan bisikletseverler ise yaşanan gelişmeden rahatsızlıklarını dile getirerek, özgür seyahat haklarının korunması için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.