AvrupaHaberlerKafkasya

Özgür Avrupa Radyosu’nun Azerbaycan ofisi mühürlendi

Özgür Avrupa Radyosu’nun (Radio Free Europe/Radio Liberty RFE/RL) Azerbaycan Ofisi, savcılık kararıyla mühürlendi.

Azerbaycan Başsavcılığı yetkilileri, Özgür Avrupa Radyosu’nun ülkede Azadlıg Radyosu diye bilinen Bakü ofisinde gerçekleştirdiği arama sonrasında ofisi mühürledi. Başsavcılıktan APA Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, aramanın Başsavcılığın Ağır Suçlar Dairesi Soruşturma Biriminin soruşturduğu bir suç dosyası nedeniyle yapıldığı bildirildi.

Yerel saatle 10.30’da başlayan aramanın akşam saatlerine kadar devam ettiği, yetkililerin ofisin mührüne, hafıza kartlarına ve bazı bilgisayarlar ile belgelere el koydukları daha sonra da ofisi mühürledi.

Radyo çalışanlarından edinilen bilgiye göre, kendilerine bahsi geçen suç dosyasının içeriği ve mühürleme kararıyla ilgili bilgi verilmedi.

ABD Kongresi tarafından desteklendiği iddia edilen Özgür Avrupa Radyosu’nun karasal yayım lisansı geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan’da iptal edilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Azer Gasımov, eleştirilere, “ABD Dışişleri Bakanlığını, kendi ülkelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine, demokratik ilkelerin kabaca ihlal edilmesine bakmaya davet ediyorum” şeklinde yanıt vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.