HaberlerİranOrtadoğu

Özgür bir dünyada siyonistlere yer olmayacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ADB’nin yakında İran’ın yeni başarıları ve kabiliyetleri ile tanışacağını belirtti.

Ahmedinejad, Venezuela televizyonuna verdiği demeçte, ABD’ye ait insansız casus uçağının ele geçirilmesinin askeri alanda İran’ın ulaştığı noktayı gösterdiğini vurguladı.

İran’ın bu uçaktan yararlanamayacağı ve gerekli bilgileri edinemeyeceği yönündeki ABD iddialarını değerlendiren Ahmedinejad, ”Bu uçağı ele geçirmesini bilen, ondan nasıl yararlanacağını da bilir. Amerikalılar bu iddialarıyla mutlu oluyorlarsa bırakın mutlu olsunlar” dedi.

Ahmedinejad, Amerikalıların yakında İran’ın yeni kabiliyet ve başarılarıyla tanışacaklarını belirterek, İran’ın insansız uçak yapımı ve onların uzaktan kontrolü konusunda da kayda değer mesafe katettiğini vurguladı.

Ahmedinejad, ”Dünyada en çok nefret edilen siyonist rejim ve onun başındakilerdir. Tarih, siyonistlerden daha mantıksız ve kültürsüz hiç kimseyi kaydetmemiştir” dedi.

Siyonist rejimin, var olma felsefesini kaybettiğini ifade eden Ahmedinejad, özgür bir dünyada siyonistlere yer olmadığını belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili son raporunu da değerlendiren Ahmedinejad, ”İran’ın barışçıl nükleer enerji programıyla ilgili UAEK’nin raporu siyasi olup, hukuki değerden yoksundur” dedi.

UAEK’nin rapordaki iddialara dair hiçbir kanıt ve belge sunamadığını vurgulayan Ahmedinejad, raporun asılsız iddialardan öteye bir şey ifade etmediğini vurguladı.

Ahmedinejad, ABD ve AB’nin İran’ın petrol ihracatını da yaptırımlar kapsamına almak istemesine ilişkin ”Sultacı güçler, İran’ın petrol akışını kesmek veya onun kontrolünü ele geçirmek istiyorlar. Ancak hiçbir zaman bu arzularına ulaşamayacaklar” dedi.

“Zorba ve sultacı güçlerin tüm siyasetlerini diğer milletlerin servetlerini sömürmek üzerine inşa ettiğini” vurgulayan Ahmedinejad, ”Onlar, İran’ı baskı altına almak için devrimden beri tüm güçlerini seferber ettiler, ancak günden güne biz güçleniyoruz, onlar zayıflıyor” dedi.

Ahmedinejad, “büyük güçlerin işbirliği yerine İran karşıtlığı yapmalarından mutlu olmadıklarını, ancak endişelenmediklerini” de söyledi.

Ahmedinejad, İran’a yönelik olası bir saldırıyla ilgili olarak, ”Sultacı güçler, İran’a zarar vermek arzusundalar, ama böyle bir fırsata sahip olamayacaklar. Bölgedeki durum ve İran’ın gücü dikkate alındığında, birilerinin saldırı emrini vereceğini sanmıyorum. Bu türden tehditler siyasi ve psikolojik baskı içindir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (7) içerik yüklenmiştir.