FilistinHaberlerOrtadoğu

Özgürlük Filosu-2 yolcuların selameti için güvence istedi

Özgürlük Filosu koalisyonu Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaptığı basın toplantısında önümüzdeki Mayıs ayında Gazze’ye doğru yola çıkacak konvoya iştirak edecek aktivistlerin mensup oldukları ülkelerden Siyonist işgal rejiminin bir önceki konvoya saldırdığı gibi yeni bir saldırıda bulunmasını engellemek için kendi vatandaşlarının selametiyle ilgili güvence vermelerini istedi.

Koalisyon üyelerinden ve aynı zamanda Gazze Kuşatmasını Kırmak İçin Avrupa Girişimi’nin de üyesi olan Emin Ebu Raşid bugün (08 Mart Salı) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Dünyanın bütün ülkeleri işgal rejiminin 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda Özgürlük Filosuna yaptığı saldırıyı kınamıştı. O gün yapılan korsan saldırıda dokuz kişi şehit olmuş onlarca kişi de yaralanmıştı.”

Filoya katılacak Hollandalı aktivistlerin sözcüsü Pangea Day ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Özgürlük Filosu-2’nin insani misyonu barışçı bir misyondur. Bu konvoy, kuşatma altındaki Gazze’ye karşı dünya hükümetlerinin gösterdiği suskunluğa karşı yapılmış bir eylemdir. Siyasi ve askeri yollarla bu konvoyu engellemeye kalkışmak uluslararası hukuku çiğneme anlamına gelir. Bu durumda hükümetlerimizin harekete geçmesi ve meseleyi bu açıdan ele almaları gerekir.”

15 geminin katılması beklenen Özgürlük Filosu-2 konvoyuna Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Güney Amerika ülkelerinden birçok aktivistin katılması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.