AvrupaHaberler

Özgürlük Filosu-2’ye 30’dan fazla İtalyan STK destek verecek

Dört yıldır Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kırma faaliyetleri çerçevesinde bu yılsonundan önce Gazze’ye doğru yola çıkması beklenen Özgürlük Filosu-2’ye 30’dan fazla İtalyan sivil toplum kuruluşunun katılacağı bildirildi.

Özgürlük Filosu organizatörlerinden Gazze Ablukasını Kaldırmak İçin Avrupa Girişimi üyesi Muhammed Hanun, Gazze’ye insani yardım götürmek üzere yola çıkacak Özgürlük Filosu-2 ile İtalyan halkı arasında iletişimi sağlamak üzere bir komite oluşturulduğunu söyledi.

Hanun, Safa Haber Ajansı’na telefonla verdiği demeçte, Roma’da yapılan toplantıya 30’dan fazla sivil toplum kuruluşunun temsilcileriyle önemli şahsiyetlerin katıldığını belirtti.

İtalya’daki Filistinliler Platformu Başkanı Muhammed Hanun, Özgürlük Filosu-1’in saldırıya uğraması ve 9 Türk aktivistin şehit olmasına rağmen birçok katılımcının ve gazetecinin Özgürlük Filosu-2’de bulunma yönündeki arzusunu dile getirdiğini söyledi.

İtalya’da kurulan yeni komitenin İtalyan politikacılarla bir dizi toplantı organize edip Gazze’ye uygulanan abluka hakkında bilgi vereceği ve ablukanın kaldırılması için destek talep edeceği bildirildi.

Avrupa Girişimi, daha önce yaptığı açıklamada, Özgürlük Filosu-2’nin gemi ve katılımcı sayısının büyüklüğü nedeniyle medyanın yoğun ilgisi altında hareket edeceğini ve filoya katılmak için başvuranların sayısının 10 bini aştığını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.