AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Özgürlük Filosu 2’ye katılacak Kanada gemisi tanıtıldı

Gazze’ye doğru yola çıkacak ”Özgürlük Filosu 2”ye katılacağı açıklanan Kanada gemisi, Yunanistan’da gazetecilere tanıtıldı.

Yunanistan’a ait bir adada yola çıkmayı bekleyen Kanada gemisine götürülen ve Avustralya, Danimarka, Kanada, Belçika, İsrail, Rusya ve Türkiye’den filonun yolculuğunu izlemek için gelen gazetecilere, aktivistlerin yolculuk boyunca kalacakları yerler ve katılımcıların yolculuk boyunca günlük yaşamlarını nasıl sürdürecekleri anlatıldı. Geminin belirli noktalarına yolculuk öncesinde, farklı dillerde ”Gazze’ye Özgürlük” mesajları yazılacağı öğrenildi.

İspanya’dan özgürlük filosuna katılacak ”Rumbo a Gaza” ekibinin yaklaşık 50 aktivist ile yola çıktığı ve yolcular arasında aktör Willy Toledo, milletvekili Willy Meyer ve yazar Santiago Alba gibi isimlerin de olduğu bildirildi.

”Gazze İçin Kanada Gemisi” Organizasyon Komitesi üyesi David Heap, yaptığı açıklamada, ”Öncelikli amacımız korsan İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun yasa dışı olduğunu dünyaya göstermek. Biz Gazze’nin de dünyanın diğer ülkeleri gibi özgürce dünya ile bağlantı kurmasını ve Gazze halkının ihtiyaçlarını özgürce karşılamasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Heap, ”Mavi Marmara’da yaşananlar Kanada’da ve Batı ülkelerinde nasıl karşılandı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

”Olayın yaşandığı ilk anlarda korsan İsrail, Kanada’da ve dünyanın farklı yerlerinde medyayı kullanarak yanlış bilgilerle olayı kamuoyuna vermeye çalıştı. Bir süre sonra Mavi Marmara’da bulunan ve olayları yaşayan Kevin Neish gibi insanların Kanada halkına gerçekleri anlatmasıyla Kanadalılar ve tüm dünya gerçekleri öğrendi. Kevin Neish, gibi insanların gerçekleri anlatmasının ardından Kanada ve dünyanın farklı ülkelerinden insanlar Gazze’ye yardım konusunda daha duyarlı hale geldiler” diye konuştu.

Gazze’ye gitmeyi hedefleyen Kanada gemisinde Avustralya, Danimarka, Almanya, Kanada, İsrail, Belçika, Rusya ve Türkiye’den yaklaşık 50 aktivist ve gazetecinin bulunacağına işaret eden Heap, ”Gemide yer alan aktivistlerin amacı, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı yasa dışı ambargoyu kırmak. Aktivistler, üzerinde ‘Ben sessiz kalmayacağım’ ve ‘Özgür Gazze’ yazan tişörtler giyecekler” dedi.

Gazze’ye doğru yola çıkacak ”Özgürlük Filosu 2-İnsan Kal” ile yola çıkmaya hazırlanan Kanada gemisi ile yolculuk yapmak üzere Avustralya, Danimarka, Almanya, Kanada, Belçika, Rusya ve Türkiye’den Yunanistan’a gelen aktivistler genelde akademisyen, doktor, öğretmen, hemşire, ekonomist ve öğrencilerden oluşuyor.

Aktivistler arasında 77 yaşında olanların yanı sıra 23-24 yaşında olanlar da var. Kanadalı Kevin Neish’in de aralarında bulunduğu 3 kişi daha önce Mavi Marmara’da bulunmuş. Neish, yaşadıklarını ve orada gördüklerini sık sık aktivistlerle paylaşıyor ve ”O gece yaşadıklarımı asla unutmam ve tüm insanlarla paylaşmaya devam edeceğim” diyor.

Bu arada, Gazze’ye Kanada gemisi ile yolculuk edecek aktivistlere ve gazetecilere Organizasyon Komitesi tarafından gemiye olası müdahale halinde yapılması gerekenler hakkına bilgi verildi ve ”Gemiye bir askeri müdahale olursa kesinlikle karşılık vermeyin. Bizim Gazze’ye yolculuğumuz barışçıl bir yolculuk, amacımız Gazze’ye korsan İsrail tarafından uygulanan ilegal ambargoyu delmek” uyarısında bulunuldu.

Atina’da düzenlenecek basın toplantısıyla, ”Özgürlük Filosu 2-İnsan Kal” filosuna katılacak gemiler, ülkeler ve filonun ne zaman yola çıkacağına ilişkin kamuoyuna bilgi verilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.