FilistinHaberlerOrtadoğu

Özgürlük Filosu şehitlerinin kanları ambargoyu kaldıracak

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Arap Parlamentosu heyetinin Gazze’ye gerçekleştirdiği ziyaretin Gazze’ye uygulanan ambargonun ve özellikle de siyasi ambargonun kaldırılması yönünde atılmış olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Heniyye, Arap parlamenterlerin ziyaretinin Filistin halkının haklarına ve toprakları üzerinde bağımsız devletini kurma sürecinin hızlanmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Heniyye bu açıklamalarını dün (6 Haziran Pazar) akşam Gazze Limanı’nda Arap Parlamentosu heyetiyle birlikte katıldığı Özgürlük Filosu Şehitleri anıtının açılış töreninde yaptı.

Törenin açılışında Heniyye ve Arap parlamenterler, Türk bayraklarına sarılı dokuz tabut üzerine şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu çelenkleri bıraktılar.

Törende konuşan Heniyye, “Bugün, Filistin davası için Akdeniz’i kırmızıya boyayan tertemiz kanların anısına bu töreni gerçekleştiriyoruz. Onlar, insani bir mesaj taşıyorlardı. Gazze’yi kuşatan işgalciye karşı aktivistlerin kahramanca direnişi sırasında o kanlar döküldü” dedi.

Gazze’ye insani yardım götürürken Akdeniz’in uluslararası sularında işgal donanmasının saldırısına uğrayan Özgürlük Filosu’nda hayatını kaybeden şehitleri “krallar” olarak niteleyen Heniyye, “Onlar, denizin ortasında Siyonist zulme karşı koydular” şeklinde konuştu.

Heniyye, Özgürlük Filosu şehitlerinin Filistin davasının tarihinde bir dönüm noktası oluşturduklarını dile getirdi.

Filistin Başbakanı daha sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Araplara ve Türk halkına diyoruz ki, şimdi boşa gitmeyecek o kanlara vefa zamanıdır. O kanlar, Gazze’ye uygulanan ambargo için sonun başlangıcıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.