FilistinHaberlerOrtadoğu

Özgürlük Filosu’na saldırı devlet terörüdür

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısını “korsanlık, suç ve devlet terörizmi” olarak nitelendirdi.

İKÖ Yürütme Kurulunun İsrail’in saldırısıyla ilgili olarak Cidde’de yaptığı toplantıda konuşan İhsanoğlu, “Türk hükümetini, taşıdığı yüksek sorumluluk bilinci ve İslam dünyasının davasını savunma yönünde sergilediği asil tutum sebebiyle tebrik etmek isterim” dedi.

İsrail kuvvetlerinin saldırısının 32 ülkeden sivillere karşı yapıldığını kaydeden İhsanoğlu, “Bu insanlar Hristiyanlık, İslamiyet, Musevilik gibi pek çok dini ve pek çok inanış ve kökten gelenleri temsil etmektedirler. Uluslararası camianın vicdanını temsil etmektedirler. Bu sebeple, bu Birleşmiş Milletlere ve değerlerine karşı bir saldırı olarak görülmelidir” diye konuştu.

Bu saldırının İsrail kuvvetlerinin masum sivillere karşı uluslararası hukuka yönelik sonsuz ihlallerinin bir yenisini teşkil ettiğini kaydeden İhsanoğlu, İsrail’in böylelikle Filistinlilerin insan haklarını hiçe saydığını, uluslararası hukuku çiğnediğini ve Orta Doğu’da trajik şiddet döngüsünü körüklediğini ifade etti. İhsanoğlu, “Bu ahlaksız zulüm görmezden gelinmemeli ve İsrail işlediği suçların siyasi ve hukuki sonuçlarıyla yüzleşmelidir” dedi.

Konuşmasını, “İsrail’in Hürriyet Konvoyuna saldırısı korsanlık, suç ve devlet terörizmini temsil etmektedir” diye sürdüren İKT Genel Sekreteri, “İsrail’in bu saldırı ile tüm kırmızı çizgileri aştığını” kaydetti.

İHsanoğlu, “Ölümcül saldırı, hedefi, amacı ve misyonu belli olan uluslararası yardım konvoyunu hedef almıştır. Uluslararası sularda İsrail kuvvetlerince uluslararası hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen saldırı, insanlık suçu işleyen sorumluların tespit edilmesi amacıyla uluslararası standartlara uygun bağımsız, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma açılmasını gerektirmektedir” dedi.

Sınırlı seçenekler olduğu yönündeki söylemlere rağmen, İsrail?in uluslararası hukuku hor görmesine ve İslam dünyasını küçümsemesine karşı birçok şey yapılabileceğini anlatan İhsanoğlu, bu bağlamda İKT üyesi ülkelere, dost bölgesel gruplar ve diğer BM üyesi ülkelerle birlikte çalışmak suretiyle, BM’nin Gazze’ye yönelik baskıcı ambargonun kaldırılması yönünde sorumluluğunu üstlenmesi amacıyla, BM Genel Kurulunun “Barış İçin Birlik Olma” teması altında toplanması için girişimde bulunmaları çağrısını yineledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, daha sonra şunları söyledi: ’’Aynı zamanda, İcra Komitesi üyelerine, bu suçu planlayan ve icrasında rol oynayan İsrailli yetkililerin adalet önüne çıkarılmaları için izlenecek hukuki yöntem üzerinde çalışmak amacıyla en kısa zamanda hukuk uzmanları grubu tesis etmelerini öneriyorum. Adaletin tecelli etmesi ve Gazze?deki kardeşlerimize dayatılan ambargonun kaldırılması için hukuki sürecin layıkıyla incelenmesi gerekmektedir. Öte yandan, Gazze’de yaşayan Filistinlilerin maruz kaldığı insani trajedinin boyutları dikkate alındığında, Gazze’ye yönelik her türden insani yardımın artan bir şekilde sürdürülmesi çağrısında bulunmak isterim.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.